Úprava FT897

Chtělo to trochu inovovat zařízení a tak volba padla na FT897. Tento trx má perfektní mechanickou konstrukci a tak je jako dělaný pro tahání do kopců. Když už jsem si ho pořídil, tak ho chtělo připojit i na PC jak CAT kabelem , tak propojit zvukovku PC s Trx.

 CAT kabel je velmi jednoduchý a tak jeho výroba trvala jen pár minut.

 Oddělení PC_zvukovka - TRx je přes oddělovací transformátorky. Transformátory jsou ze staršího modemu. Nastavení se provádí v PC a tak je možné toto oddělení i pro jiné Trx (používám pro FT736 a FT817).

 Pro připojení náhlavní soupravy HEIL jsem vyrobil přechodku.

 Ovládání transvertoru připojením + při vysílání na antenní konektor bylo nutnoostí. Nejsložitější část úpravy je vyndání celé desky, aby se mohl připojit drát ovládacího napětí ke konektoru. U konektoru je už jen tlimivka, rezistor a blokovací kondensátor. Ten by měl být co nejkvalitnější.Ostatní je patrné z obrázků.  

 Možnost externího "S" metru mě zlákala k jeho výrobě. Obdobné zařízení vyrábí LDG, ale cena je naprosto přemrštěná a velikost na mé slepé oči malá. Použil jsem měřidlo DHR120 a to je teprve ta správná velikost. Původní stupnici jsem nahradil stupnicí která je vytisknutá na barevné tiskárně a nalepená na původní stupnici. Ještě taky v Corelu,  Vytiskl jsem to na samolepicí folii a nalepil na rubovou stranu stupnice. Přestříkal bezbarvým lakem a vlepil (vteřinovým lepidlem) zpět plastové dorazy. Vypadá to super.  Přesnost  super sice není , ale přistupuji k tomu jako k informativnímu a ne laboratornímu měření. Nastavit rozsah na 1 mA až po zalepení nové stupnice :) Je malinko delší než původní! Po nalakování papír má tendenci zprůhlednět a tak je podklad ne čistě bílý, ale trochu namodralý. Pokud budete chtít zachovat bílou, tak umyjte původní stupnici a nechejte jen bílý podklad, nebo nestříkat lakem (za čas to ale zežloutne) případně přelepit tzv. montážní fólií. Vypadá to potom jako laminované. Zesílí se ale vrstva a musí se dát pozor aby nedošlo k drhnutí ručičky. Ještě osvětlení... Jsou to dvě diody LED s proudovým zdrojem umístěným přímo v těle měřidla, který zajistí stejné svícení v širokém rozsahu napájecího napětí..

 Na doporučení jsem se pustil do úpravy ALC v FT897. Úprava je dost jednoduchá. Skládá se z výměny odporu R 1049 za 470 ohm, odebráním odporu R 1045 a obrácením kondenzátoru C 1051. U něj se záporný pól proletuje na zem.


Zapojení CAT kabelu připojení Trx ->PC Stupnice FT-metru Sem se připojí výstupní Tx napětí tady přijde připojit Ucc Tx sem přijde na konektor připojit tlumivka, kondenzátor a odpor oddělení nf cesty oddělení nf cesty oddělení nf cesty oddělovač PC -> Trx nf oddělení a převodník USB/RS232 oddělení nf "S" metr "S" metr Už se zabudovanými LED diodamy na osvětlení Zdroj proudu pro napájení osvětlovacích LED schema úpravy ALC Uprava v sektoru A6