QYT KT-8900
Objednal jsem si radiostanici KT-8900. Dlouho jsem odolával, ale poměr cena výkon mne přesvědčily. Objednáno, zaplaceno a už jen čekat a sbírat informace. Stanice je určena pro mobilní provoz ale já jsem jí chtěl jen domů na sledování provozu na převaděčích. Cena 75$ (v době koupi = 1832,-Kč) výkon 25/20W byla naprosto nepředstavitelná motivace. Mezitím jsem si ještě objednal zdroj 12V/10A za celých 243,- Kč a konektor napájení.
Ráno přijel na návštěvu OK1SZK a přivezl mi konektor od Vládi OK1WT. Za chvilku přišla pošťačka a přinesla zdroj a lístek o uložené zásilce. Nezbylo než na poštu zajít a stanici vyzvednout. Všechno klaplo do jednoho dne a tak jsem "musel" stanici připojit na napájení.. Všechno pracovalo jak mělo ale .... jako vždy se musí najít něco co výsledný efekt trochu pokazí. Pokud si stanici koupíte, tak nečekejte že vám budou modulaci chválit. Je to strašné !
Selektivita nic moc, ale když si to člověk nastaví podle návodu, tak se s tím dá docela slušně pracovat, jen nesmí být poblíž žádný silnější vysílač. Ten návod je v češtině.
Další zkušenosti postupem času přibudou.
Úprava hlasitosti u KT-8900
Regulace hlasitosti má dost zvláštní průběh. Potenciometr hlasitosti B 103 by měl mít podle toho B logaritmický průběh. Jeho hodnota je vzata z datasheetu. Už při malém pootočení byla hlasitost velká a regulace naprosto nevyhovující.
Po chvilce sbírání odvahy jsem stanici otevřel a trochu se rozkoukal. V přední části jsem na konektoru našel příchozí i odchozí signál. Příchozí je na obrázku označen šipkou. Je to krajní pin.Ten je pro nás zajímavý. Druhý je výstup (z druhé strany konektoru) . Odletoval jsem příslušnou první nohu, nadzvedl a podložil kouskem slídy (2x3mm). Potom jsem přiletoval odpor. Nejdřív 10k, ale to bylo málo ! Potom 27k to už je lepší ale stálo by za to ještě použít větší hodnotu. Ne velikost :) Vejde se tam jen SMD 0402 možná i 0603. Kdo nemá dobré oko a nebo lupu, pevnou ruku ať se do toho touto cestou nepouští.
Průběh se o hodně zlepšil a kmitočtový průběh také získal. Zmizelo "dunění" a trochu se zvedly vysoké tóny. Maximální hlasitost zůstala beze změn.
Úprava mikrofonu KT-8900
Věděl jsem že s mikrofonem jsou potíže a také jsem věděl že je stejný jako mikrofon Kenwood MC59 tak stačilo se jen trochu zorientovat. Celkem se odšroubuje 8 šroubků a kondenzátor M33 (C12) se vymění za 33nF. Odstraní se kondenzátor.C9 68nF. Je dobře přidat ještě paralelně k R2 kondenzátor 4n7 (OK1WT).
Zdenek OK2BNQ měl na své stanici dírku k mikrofonu cca 1 mm. Modulace neuvěřitelně slabá a zaduněná. Náprava zvětšení dírky na cca 3 mm.
Velmi vhodné je podložit samotný mikrofon pružnou podložkou, třeba z molitanu, tak aby gumový obal mikrofonu dosedl pevně k tištěnému spoji DTMF.
Po provedení těchto změn už budete za modulaci jen chváleni ..
Mikrofon
první tři šroubky
vnitřek mikrofonu
dalších 5 šroubků
všech 8 šroubků a už odstraněný kondenzátor C12 0,33 uF.
Na místo C12 33nF a odstraněný C9
Přes R2 přiletován 4n7
A pod mikrofon molitanové kolečko a zase zašroubovat.
Pozor na tuhle dírku. Měla by být cca 3 mm.
Externí reproduktor pro KT-8900
Tomáš OK1FFX potřeboval připojení na externí reproduktor. Stanice není takovým konektorem vybaven a tak nezbylo než ho tam dodat. Podívejte se jak to dopadlo.
Zdroj pro KT-8900
Taky je potřeba něčím to napájet a na Ebay mne zaujal zdroj 12V/10A. Rozměry byly asi tak co jsem potřeboval a vzniklo s toho toto :
Zdenek OK2BQN přistoupil ke zdroji trochu jinak a nandal ho do krabice od zdroje do PC. Výsledek je dost pěkný. Vešlo se to tam dost natěsno. Ventilátor je přes termostat NO a vývody měřidla se musely ohnout na 90 °.
Programujeme KT-8900
Programování z klávesnice je opravdu velmi nepraktické. Proto jsem si "vyrobil" programovací kabel. Převodník USB / RS232 (TTL) s čipem PL2303 jsem doma měl sice na jiný účel , ale použít se dá. Protože jsem nechtěl vyrobit jen jednoúčelovou věc vyrobil jsem si připojení, které je na obrázku. Ještě jedna poznámka pro programování - chyba 13 a následné ukončení programu. Pokud chceme tuto hrubou programátorskou chybu vyloučit musíme přepnout na prostředí "Angličtina - USA". Potom už jde všechno jako po drátku.